Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Koncepty péče

Koncepty péče

Vizí našeho Domova je péče o člověka s respektem, úctou a láskou. Pro realizaci své vize jsme si zvolili jako základní pečovatelský koncept Koncept Smyslové aktivizace.
Koncept Smyslové aktivizace, stejně tak jako koncept Bazální stimulace, je nadstavbou nad základní aktivizační činnosti Domova.
Jako svůj základní koncept péče si Domov zvolil Koncept Smyslové aktivizace®. Druhým pečovatelským konceptem, který je v Domově uplatňován, je Koncept Bazální stimulace®. Tyto dva koncepty péče jsou plně v souladu a vzájemně se doplňují.

 

Koncept Smyslové aktivizace® (dále použita zkratka SmA) 

Smyslová aktivizace® podle Lore Wehner je cílená, na potřeby orientovaná, biografická aktivizace a podpora seniorů, velmi starých a demencí postižených osob. Rakouská autorka konceptu Lora Wehner od roku 2003 pracovala  a vyvíjela program na podporu starých lidí a vytvořila Koncept Smyslové aktivizace®.
Certifikovanou lektorkou Smyslové aktivizace® pro Českou republiku je Ing. Bc. Hana Vojtová, ředitelka Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích a víceprezidentka Asociace Palma.
Smyslová aktivizace vede k pochopení vlastní hodnoty každého člověka, jeho potřeb a zájmů, protože pokud známe potřeby, můžeme probudit zájem, pomoci stárnout a doprovázet.

Tento koncept je základním a stěžejním konceptem celé práce Domova a základní prvky konceptu musí respektovat a v praxi uplatňovat každý zaměstnanec Domova. 

Zde se můžete podívat, jak vypadá Smyslová aktivizace v praxi našeho Domova:

 Koncept Smyslové aktivizace v praxi

 

Koncept Bazální stimulace® (dále použita zkratka BS)

Koncept Bazální stimulace® patří k nejpopulárnějším pečovatelským konceptům v zahraničí. Koncept poskytuje vhodné podněty pro psychomotorický vývoj člověka, stimuluje vnímání, komunikaci a hybnost. Německý autor konceptu prof.dr. Andreas Fröhlich přenesl svůj koncept do ošetřovatelské péče ve spolupráci s prof. Christel Bienstein v polovině 80. let.
Odborným garantem konceptu v České republice je PhDr. Karolína Friedlová, jednatelka společnosti Institut Bazální stimulace s.r.o. a víceprezidentka Asociace Palma.
Tento koncept je specifickým  konceptem pro ošetřovatelskou péči, základní prvky konceptu však musí respektovat a v praxi uplatňovat každý zaměstnanec Domova.