Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Koncepty péče

Koncepty péče

Vizí našeho Domova je péče o člověka s respektem, úctou a láskou.

Pro realizaci své vize jsme si zvolili jako základní pečovatelský koncept Koncept Smyslové aktivizace. Druhým pečovatelským konceptem, který je v Domově uplatňován, je Koncept Bazální stimulace®. Tyto dva koncepty péče jsou plně v souladu a vzájemně se doplňují.
Koncept Smyslové aktivizace, stejně tak jako koncept Bazální stimulace, je nadstavbou nad základní aktivizační činnosti Domova.  

Koncept Smyslové aktivizace® (dále použita zkratka SmA) 

Smyslová aktivizace® podle Lore Wehner je cílená, na potřeby orientovaná, biografická aktivizace a podpora seniorů, velmi starých a demencí postižených osob. Rakouská autorka konceptu Lora Wehner od roku 2003 pracovala  a vyvíjela program na podporu starých lidí a vytvořila Koncept Smyslové aktivizace®.
Certifikovanou lektorkou Smyslové aktivizace® pro Českou republiku je Ing. Bc. Hana Vojtová, ředitelka Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích a víceprezidentka Asociace Palma.
Smyslová aktivizace vede k pochopení vlastní hodnoty každého člověka, jeho potřeb a zájmů, protože pokud známe potřeby, můžeme probudit zájem, pomoci stárnout a doprovázet.

Tento koncept je základním a stěžejním konceptem celé práce Domova a základní prvky konceptu musí respektovat a v praxi uplatňovat každý zaměstnanec Domova. 

Zde se můžete podívat, jak vypadá Smyslová aktivizace v praxi našeho Domova:

 Koncept Smyslové aktivizace v praxi

 

Koncept Bazální stimulace® (dále použita zkratka BS)

Koncept Bazální stimulace® patří k nejpopulárnějším pečovatelským konceptům v zahraničí. Koncept poskytuje vhodné podněty pro psychomotorický vývoj člověka, stimuluje vnímání, komunikaci a hybnost. Německý autor konceptu prof.dr. Andreas Fröhlich přenesl svůj koncept do ošetřovatelské péče ve spolupráci s prof. Christel Bienstein v polovině 80. let.
Odborným garantem konceptu v České republice je PhDr. Karolína Friedlová, jednatelka společnosti Institut Bazální stimulace s.r.o. a víceprezidentka Asociace Palma.
Tento koncept je specifickým  konceptem pro ošetřovatelskou péči, základní prvky konceptu však musí respektovat a v praxi uplatňovat každý zaměstnanec Domova.