Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Volnočasové aktivity > Dobrovolnictví

Dobrovolnictví

„Dobrovolnictví není oběť, ale přirozený projev občanské zralosti. Přináší konkrétní pomoc tomu, kdo ji potřebuje, ale zároveň poskytuje dobrovolníkovi pocit smysluplnosti, je zdrojem nových zkušeností a dovedností a obohacením v mezilidských vztazích.“

PhDr.  Jiří Tošner, předseda občanského sdružení HESTIA (Národní dobrovolnické centrum)

Zákon o sociálních službách klade důraz na zvyšování kvality poskytované péče. Standardy kvality hovoří například o tom, že uživatelé sociálních služeb by měli žít běžným způsobem života jako jejich vrstevníci, měli by být součástí okolního společenství, jejich život by měl být důstojný při zachování schopnosti určovat individuálně své potřeby.

Jednou z možností, jak přirozeně a nenásilně naplnit uvedené zásady, jsou dobrovolníci, tedy lidé,  kteří bezplatně nabídnou část svého času, energie a schopností a věnují je našim uživatelům. Být dobrovolníkem už je samo o sobě velká věc. Věnuje svůj volný čas, dovednosti, emoce. Dobrovolnictví není ale pouze o dávání. Dobrovolník získá úplně novou životní zkušenost, pozná nové prostředí, nové lidi, ví, že dělá něco, co má smysl, má možnost se seberealizovat. Práce dobrovolníků spočívá v naslouchání a rozhovorech, ve vyprávění nebo čtení knih, společně s uživateli si mohou zahrát stolní hry, luštit křížovky či sudoku  nebo se vydat na procházku. Mimo individuální práci s uživateli mohou dobrovolníci pomoci při pořádání různých společenských akcí, výletů, terapeutických aktivit.

Pokud Vás možnost takové spolupráce oslovila, navštivte nás. Odměnou není jen dobrý pocit z prospěšné práce, ale je to i získání zkušeností, které lze později využít v zaměstnání nebo při studiu.

Náš Domov uzavřel smlouvu o spolupráci s  Dobrovolnickým centrem občanského sdružení  ICOS Český Krumlov, o.p.s., Ulice 5. května 381 01 Český Krumlov, IČ: 70815089.
Kontaktní osoba pro dobrovolnické centrum: Mgr. Petra Tichá, koordinátorka dobrovolnického centra, telefon:  774 719 767

V případě Vašeho zájmu o dobrovolnickou činnost v našem Domově se obraťte na Dobrovolnické centrum ICOS nebo přímo na sociální pracovnice našeho Domova.