Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O domově > Základní informace > Historie

Historie

Historie budov současného Domova důchodců Horní Planá spadá až do 19. století, avšak činnost Domova důchodců Horní Planá tak, jak jej známe dnes, se datuje od roku 1951. Tehdy byla služba domova důchodců poskytována v jednom pavilonu, kde bylo i veškeré technické zařízení - kotelna, prádelna, kuchyň. V tu dobu byla služba poskytována asi 25 uživatelům. Od té doby prošel Domov mnoha rekonstrukcemi.
osmdesátých a devadesátých letech 20. století přibyly dva nové pavilony, pavilon A a pavilon B. Kapacita zařízení se tak zvýšila na 110 lůžek. Přibyla i nová kuchyň a technické zařízení – kotelna a prádelna. V roce 2001 byla provedena rekonstrukce a modernizace kuchyně. V letech 2001 a 2005 byly pro zlepšení nabídky ubytování provedeny dvě stavební úpravy - půdní vestavby na pavilonech A a B, kde vzniklo 14 jednolůžkových pokojů s částečně bezbariérovým sociálním zařízením. V roce 2007 byla vybudována a zkolaudována přístavba vstupní části Domova a centrální recepce.

Poslední a nejrozsáhlejší rekonstrukce se týkala nejstaršího pavilonu C a byla zahájena dne 17.7.2008. Tato rekonstrukce byla financována z prostředků Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Jihozápad ve výši 36 203 259,27 kč a z prostředků Jihočeského kraje ve výši 2 935 399,41 Kč. Konkrétně rekonstrukce zahrnovala především vytvoření  plně bezbariérových jedno a dvoulůžkových pokojů s ošetřovatelskými lůžky, výměnu oken, zateplení obvodového pláště budovy, výměnu střešní krytiny, výměnu evakuačního lůžkového výtahu, rekonstrukci rozvodů TUV, odstranění akumulačních nádob, rekonstrukci rozdělovačů topení, instalaci systému měření a regulace. Ukončení veškerých rekonstrukčních prací proběhlo na podzim 2009. 

V prosinci 2010 byla kolaudována rekonstrukce kotelny, při které se již nefunkční kotle nahradily novým kotlem na dřevoštěpku.

Další velkou stavbu jsme realizovali na podzim 2014. V prostorách nevyužité půdy budovy A jsme vybudovali velké šatny pro klienty na sezónní oblečení, sklady, spisovnu a kuchyňku s posezením pro klienty.

Další velká stavba byla realizována v první polovině roku 2015. V prostorách našeho Domova vybudoval náš zřizovatel Jihočeský kraj nové výjezdové středisko Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Společnými silami a ve vzájemné spolupráci dvou příspěvkových organizací jednoho zřizovatele tak vznikly tolik žádané prostory - záchranáři mají velmi pěkné výjezdové středisko a Domov důchodců zase záchranku opravdu blízko.

Po ukončení stavby výjezdové základny záchranářů byla zahájena další stavba - spojovací chodba mezi budovami B a C a vybudování příjezdového místa pro sanitky a zásobování.

Zatím poslední velká rekonstrukce proběhla v roce 2019, kdy jsme vystavěli nová parkovací místa, osvětlení obou částí parkoviště. Dále jsme plně obnovili asfaltový povrch před centrální recepcí. Nový vzhled  dostal hlavní vchod odstraněním plotu a vybudováním altánu před recepcí. Nově jsme také vybudovali zastřešený prostor pro nádoby na odpad. 

Zřizovatelem našeho Domova byl původně Okresní ústav sociálních služeb v Českém Krumlově, pak Okresní ústav národního zdraví Český Krumlov. Od roku 1991 byl zřizovatelem Domova Okresní úřad Český Krumlov a v roce 2003 se stal zřizovatelem Domova Jihočeský kraj.

 

Projekt
Boční pohled na hlavní vchod Domova